24 maja 2024

Krótka historia konsoli Nintendo

Wydawać by się mogło, że konsole do gier zawsze cieszyły się ogromną popularnością i gdy tylko pojawiły się na rynku podbijały cały świat rozrywkowy. Jednak niestety nie zawsze tak było, gdyż historia gigantów zważając zrywkowej wcale nie zawsze była taka kolorowa i usłana różami. Wielu producentów zaczynało od naprawdę niewielkich projektów i czasami bardzo dużo czasu musiało minąć by ich pomysły zostały odebrane z entuzjazmem. Tak właśnie było w przypadku konsoli do gier Nintendo. Czym zajmowała się ta firma zanim wypuściła swoją pierwszą konsolę? 

Początki Nintendo

Zanim pojawiła się konsola do gier Nintendo, producenci zajmowali się na początku wytwarzaniem gier karcianych. Dopiero w latach 70 XX wieku wpadli oni na pomysł, by wykorzystać rosnącą popularność gier wideo, które na całym świecie cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i stworzyć własny produkt. Automaty te okazały się być strzałem w dziesiątkę. Pierwsza gra wydawana jest później również poza ich pierwotną platformą. Rok 1985 przyniósł zupełnie zaskakujące rzeczy. Wtedy to właśnie w sklepach pojawiła się pierwsza konsola od firmy Nintendo. Było to Nintendo Entertainment System, czyli NES. Ten obrót zdarzeń sprawił że już chwilę później, można było zabrać ze sobą swoje ulubione gry do kieszeni. Mowa oczywiście o przenośnym urządzeniu, czyli kultowym Game Boyu. To właśnie na niego wyszła ogromna ilość popularnych na całym świecie gier, do których niewątpliwie należą Pokemony. 

Rewolucja rynku

Od tego czasu, czyli od premiery pierwszej konsoli, która jak wspomnieliśmy miało miejsce w roku 1985, do roku 2017 firma ta wydała aż 8 różnych konsoli. Każda z nich przynosiła liczne innowacje i tym samym przyciągała osoby zainteresowane.  Mowa oczywiście o dużych konsolach, do których należą:

NES zwana również Famicom głównie na japońskim rynku. Gdy jej sprzedaż okazała się być zadowalająca właśnie na rodzimym rynku, trafiła również do USA i Europy. W Polsce popularne były klony tych chińskich gier, czyli Pegasus trąbka specjalne dyskietki dedykowane do tej konsoli można było kupić nawet na popularnych wówczas targowiskach. Podobnie było z różnymi akcesoriami.

SNES to kolejna generacja konsoli, która była mocniejsza oraz oferowała już o wiele lepszą grafikę oraz dźwięk. Gry do niej były również dostępne na specjalnych dyskietkach czyli kartridżach. Nintendo do tej konsoli wprowadziła specjalną nakładkę, która pozwalała pobierać gry łącząc się z satelitą. Ależ to była innowacja!

NINTENDO 64 wyróżniało się gamepadem gałka analogowa, która to miała znacznie ułatwić sterowanie w grach 3D. Konsola ta oferowała wysokiej jakości grafika, a także można było zakupić dla niej ogromną ilość akcesoriów, nawet tych nieoficjalnych. Niektóre z tych dodatków mógłbyś sprawić nawet, że pad do gry wibrował.

GAMECUBE to już szósta generacja popularnej konsoli. I nazwa wzięła się właśnie od kształtu samego urządzenia, które wyglądało jak kostka. Nie cieszyła się ta konsola do gier zbyt dużą popularnością po swojej premierze, jednak wyróżniała się niską ceną oraz oferowała możliwość wymiany danych z kieszonkową konsolą.

WII to była prawdziwa rewolucja w świecie konsoli. Wyróżniamy się na nie tylko ciekawym designem, ale rolę pada pełnił pilot, który wykrywa ruch. Wszystko to można było wykorzystywać w grach. Konsola ta mogła włączyć siecią, a także posiadamy możliwość przechowywania ściągniętych danych na karcie pamięci.

WII U co tak naprawdę pomost pomiędzy pierwszą wersją tej konsoli a następną która miała pojawić się tuż po niej. Posiadała na innowacyjny system sterowania, połączenie gamepada z panelem dotykowym, ale mimo wszystko to urządzenie nie cieszyło się dużą popularnością.

NINTENDO SWITCH to najlepsza ze wszystkich konsoli tej firmy. Urządzenie to stanowi połączenie konsoli stacjonarnej oraz konsoli przenośnej. Wystarczy w 5 panele ze stacji dokującej, dzięki czemu możliwa jest gra i zabawa poza domem. 

Konsole przenośne

Nintendo to oczywiście również konsole przenośne. Firma ta zbierała odpowiednie doświadczenie związane z przenośnymi konsolami już znacznie wcześniej, zanim pojawiła się to najnowsza konsola o której mówiliśmy wyżej, a stanowi ono po prostu hybrydę konsoli stacjonarnej i przenośnej. Pamiętajmy, że Nintendo wypuściła właśnie Game Boya. I to był prawdziwy hit. Sprzedaż tej przenośnej konsoli do gier okazała się tak duża, że firma zdecydowała się na jej ulepszenie. Ostatni z tej serii, czyli Game Boy Advance, rozszedł się w liczbie aż 77000000 egzemplarzy. Jednak prawdziwa rewolucja w świecie kieszonkowy kiedy miało dopiero nadejść. Prawdziwą wisienką na torcie okazała się konsola Nintendo DS. Wyposażona została w dwa ekrany z czego jeden był bardzo wrażliwy na dotyk. W roku 2011 możliwe było również kupienie i ulepszonej wersji, czyli Nintendo 3DS. Jak nazwa wskazuje, wyróżniała się ona tył, że można było grać w trybie 3D bez używania specjalnych okularów.

Podsumowanie

Jak widać konsole do gier firmy Nintendo ewoluowały nadal cieszą się dużą popularnością. Nintendo przede wszystkim zawojował o świat graczy, którzy cenią sobie konsole przenośne i kieszonkowe.