24 maja 2024

Kluczowi producenci konsol do gier, czyli jaką konsolę kupić

Zakup konsoli do gier to często niemały wydatek, czasem urządzenia ma nam służyć dłuższy czas zanim zdecydujemy się więc na zakup jakiejkolwiek konsoli do gier, warto dokładnie prześledzić oferta rynkowa i sprawdzić, który sprzęt będzie dla nas najlepszym wyborem. Konsola do gier bez względu na swoją generację (a warto dodać że pod koniec 2020 roku na rynku pojawiły się urządzenia już dziewiątej generacji), nadal cieszy swoich graczy na całym świecie. Konsole jest do tego rodzaju sprzęt, który w odróżnieniu od komputerów osobistych, pozwala na ogrywanie wszystkich nowości, bez konieczności analizowania zmieniających się nieustannie wymagań sprzętowych. Jednak wcale nie oznacza to, żeby były konsoli jest tak banalnie proste, jak mogłoby się wydawać. Jak wybrać najlepszą konsole, bo później nie żałować wydanych pieniędzy? Warto zasięgnąć opinii osób, które posiadają takie sprzęty, a także zapoznać się z rankingami dostępnymi w Internecie. Oczywiście kluczową rolę zawsze będą odgrywały nasze własne preferencje oraz wymagania.

Jak zatem wybrać konsolę do gier?

ranking, który my prezentujemy, może stanowić cenną podpowiedź dla wszystkich tych, którzy jeszcze nie do końca orientują się w kategorii tych urządzeń. Mamy nadzieję, że nasze zestawienie ułatwi zaznajomienie się z tym, jak na chwilę obecną prezentuje się na konsoli do gier. Należy pamiętać także o tym, że w sklepach znajdziemy zarówno modele stacjonarne, jak i konsole przenośne. Wybraliśmy trzech głównych producentów, którzy od lat walczą oto, by zdobyć tytuł najlepszego twórcy konsoli.

Zacznijmy od firmy Sony. Na chwilę obecną, musimy przyznać że najczęściej wybieranym konsolę do gier jest konsola PS4, która dostępna jest w dwóch wersjach – SLIM, która wyróżnia się mniejszymi wymiarami, a także PRO z dodatkową mocą warto również wspomnieć, że model podstawowy nie jest już dostępny, a pojawił się on w 2013 roku. Jednak na rynku możemy jeszcze znaleźć starszą wersję tej konsoli, czyli model PS3. Ponadto z powodzeniem kupimy także SONY PLAYSTATION CLASSIC, czyli zminiaturyzowaną wersję pierwszej konsoli od tego producenta. Ten nabytek może stanowić prawdziwą gratkę dla kolekcjonerów oraz tych osób, które marzą o zagraniu w klasyczne produkcja, gdyż w tej konsoli znajdziemy 20 wygranych gier.

Skoro była już mowa o Sony, nie możemy pominąć firmy Microsoft. Jest ona głównym konkurentem filmy Sony i rywalizacja między nimi trwa od wielu lat, a co więcej nie przyniosła ona jeszcze ostatecznego zwycięzcy. Microsoft miłośnikom oferuje przede wszystkim konsole XBOX ONE, która podobnie jak Sony PlayStation, dostępna jest w trzech różnych wersjach. Jej model podstawowy pojawił się również w 2013 roku i również jest niedostępny do kupienia. W kolejnych latach można było kupić konsolę Xbox ONE S, będącą najmniejszą wersją oraz XBOX ONE X, właściwie całkowite odpowiednik konsoli PlayStation 4 PRO, ale jednak oferujący nieco wyższą wydajność oraz lepszą obsługę g w technologii 4K. Ponadto x boks one to sprzęt multimedialny, to jest służy nie tylko do gier, ale również do oglądania telewizji na żywo, co niewątpliwie jest jego atutem. W przypadku firmy Microsoft sporą popularnością cieszy się również konsola XBOX 360. Mimo że należy ona do nieco starszej generacji, wiele osób chętnie nadal z niej korzysta.

Na trzecim miejscu znajdziemy filmy Nintendo, która jeszcze do niedawna specjalizowała się przede wszystkim w produkcji konsoli do gier przenośnych. Doskonale sprawdzały się one w podróży i niewątpliwie to je wyróżniało. Jednak producent ten postanowił przygotować także konsole stacjonarną Wii. Jednak obecnie w ofercie Nintendo znajdziemy przede wszystkim konsolę Nintendo Switch. Pozwala ona nie tylko nagle mobilną, ale także podłączenie sprzętu do telewizora, co sprawia że zmienia się ona w pełnoprawną konsole stacjonarną. Z powodzeniem również możemy kupić wersję Nintendo Switch Lite, która obsługuje wyłącznie granie mobilne. Jednak filmy Nintendo nie uznajemy za rywala Sony i Microsoftu. Ta japońska firma niewątpliwie znalazła swoją mniejsze i tym samym oferuje nietuzinkowe rozwiązania w przypadku sprzętu, jak i gier. To właśnie w Nintendo znajdziemy wiele ekskluzywnych tytułów gier, które są dedykowane jedynie do tej konsoli.

Jeżeli odwiedzimy sklepy stacjonarne, znajdziemy w nich także konsole od firmy Sega. Są to niewielkie sprzęty, do złudzenia przypominające dawne GameBoy i Pegasusy. Ta mini konsola zawiera wgrane klasyczne gry rodem z poprzedniego wieku. Takie rozwiązanie może zachwycić nie tylko dzieci, ale również dorosłych którzy chętnie sięgają po klasyki.

Czym kierować się podczas zakupu konsoli?

Przedstawiliśmy już jakie są na chwilę obecną kluczowe konsole do gier, dostępne na rynku. Przy wyborze konsoli możemy kierować się różnymi kwestiami, ale liczy się przede wszystkim wydajność, sposób obsługi, ceny gier, abonamenty i usługi, a także gry ekskluzywne. Jednak wybór konsoli do gier zawsze pozostaje kwestią indywidualną. Musimy jednak pamiętać o tym że gdy dedykowane są do konkretnych konsoli. Zatem jeżeli wiemy już jakie tytuły mogą nas zainteresować, powinniśmy kupić taką konsole by w pełni odpowiadała tym grom.