24 maja 2024

Czy warto kupić PlayStation 5?

Premiera PlayStation 5 miała miejsce 12 listopada 2020 w USA i Japonii, a tydzień później w Europie. Nie da się ukryć, że firma Sony od wielu lat udowadnia, że doskonale potrafi zadbać o graczy przez co oddaje w ich ręce urządzenia najwyższej klasy. Tak samo w przypadku PlayStation 5, konsola nowej generacji która oferuje graczom i jeszcze lepszą grafikę, zupełnie nowe możliwości, a także nową i jakość rozgrywek.

Wygląd

PlayStation 5 to konsola o futurystycznym i walce eleganckim wyglądzie, który zdecydowanie różni się od dotychczasowych rozwiązań, jakie oferowała firma Sony. Na uwagę zasługuje kolorystyka, gdzie zamiast neutralne i dotąd czerni znajdziemy ascetyczna biel. Ponadto dostępne mamy tak naprawdę dwie wersje estetyczne, które wzbudziły sporo kontrowersji i nawet podzieliły opinię publiczną. I właśnie to ogłoszenie jeszcze przed premierą, że nowa PlayStation 5 będzie dostępna w dwóch wersjach, było sporym zaskoczeniem. Ja już nie trzeba wcale nie dotyczyła jedynie wydajności sprzętu. Ci, którzy decydują się na zakup PlayStation 5 mogą wybierać pomiędzy wersją wyposażona w napęd blu-ray ultra HD lub kupić konsolę bez niego. Jeżeli wybierzemy opcję drugą, musimy wiedzieć, że w takim wypadku nie można będzie odtwarzać filmów z płyt ani korzystać z pudełkowych wersji g. Dodać jedynie należy, że wersja bez tego napędu będzie znacznie tańsza. Ponadto wspomnieć należy, że Sony PlayStation 5 jest jak dotychczas największym modelem, jeżeli chodzi o jaka o gabaryty, za wszystkich powstałych dotychczas. Dlaczego najnowsza konsola na tak duże zmiany? Otóż wynika to z konieczności zapewnienia wyjątkowo wydajnego chłodzenia podzespołów. Zatem jeżeli zdecydujemy się na zakup nowej konsoli PlayStation 5, musimy zapewnić jej odpowiednią ilość miejsca obok telewizora, gdyż pod nim ona raczej się nie zmieści.

Czy to ostatnia konsola?

Znawcy tematu sugerują, że nowa PlayStation oraz Xbox to ostatnie takie modele. Za pomoc uznaje się postęp rozwoju usług sieciowy. Niektórzy uznają, że przyszłością będzie po prostu streaming. Jednak oczywiście to są jedynie przypuszczenia, bo tak naprawdę nie można przewidzieć sytuacji która będzie na rynku za kilka lat. Co prawda wiele zależy od sukcesu lub porażki ewentualnego nowego sprzętu, ale nie wygląda na to by nowa PlayStation 5 miała nie cieszyć się sukcesami. Ponadto znaczenie mają również to, jak wiele osób będzie miało dostęp do nowszych i szybszych łączy internetowych, bez których streaming oczywiście nie ma sensu. Jeżeli chodzi o streaming, znaczenie mają rozwój tej technologii, gdyż konieczne jest, by zapewniała ona równie wysoką jakość obrazu, jaką daje nam korzystanie z fizycznych urządzeń.

A co z PlayStation 4?

Warto przypomnieć, że prawie na PlayStation 4 miały miejsce w listopadzie 2013 roku, a niecałe 3 lata później do sprzedaży trafiły dwa dodatkowe jej warianty, czyli PlayStation 4 slim i PlayStation 4 PRO. Wszystkie te propozycje producenta Sony cieszyły i nadal cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Ponadto Sony może śmiało chwalić się faktem, że PlayStation 4 to najpopularniejsze konsola tej generacji. Statystyki nie kłamią i uznaje się że konsolę PlayStation 4 kupiło ponad 100000000 nabywców. W samym roku 2019 sprzedano jej 18 milionów egzemplarzy i stała się najszybciej sprzedająca się konsolę w historii. W tym miejscu należałoby zadać sobie pytanie, czy wciąż warto kupić PlayStation 4, skoro do dyspozycji mamy i jej nowszą wersję, czyli PlayStation 5. Najnowsza generacja konsoli brzmi niezwykle obiecująco i nie ulega wątpliwości że cieszy się ona ogromnym zainteresowaniem. Jednak z pewnością warto również kupić PlayStation 4, zwłaszcza że jej ceny zdają się systematycznie spadać, a możliwości wciąż pozostają ogromne