24 maja 2024

Ciekawostki o PlayStation

PlayStation to bez wątpienia najpopularniejsza konsola do gier. Warto wiedzieć o tym, że kiedy i ona bogatą oraz niezwykle ciekawą historię, dlatego też postanowiliśmy przybliżyć najważniejsze informacje z nią związane oraz zaprezentować kilka ciekawostek. Zachęcamy do lektury. 

Co warto wiedzieć o PlayStation?

Zaczniemy od samej nazwy. Nazwa PlayStation wywodzi się jeszcze z czasów, gdy zarówno Nintendo, jak i Sony, wspólnie pracowali na specjalną przystawką do SNES. Przystawka ta miała umożliwić odtwarzanie g zapisanych na płytach CD. Dzieło to, czyli owoc ich wspólnej pracy, miał być swoistą hybrydą. Jednak współpraca ta zakończyła się tak naprawdę, zanim się rozpoczęła. Sony jednak postanowiło zostać przy tej nazwie tak właśnie nazwać swoją pierwszą konsolę. Ken Kutaragi, gdy był głównym architektem PlayStation, tłumaczył dlaczego wybrano właśnie tę nazwę: „jeżeli komputer służący do pracy jest stacją roboczą – workstation, co komputer przeznaczony do grania musi się nazywać w PlayStation”.

Ciekawostka jest również to, że PlayStation jako pierwsza konsola stacjonarna, sprzedała się w liczbie ponad 100000000 egzemplarzy. Ponadto g na te platformę sprzedało się blisko miliard. W największym nakładzie, bo blisko 11000000 sztuk, rozeszło się pierwsze Gran Turismo.

Premiera PlayStation miała miejsce w Japonii 3 grudnia 1994 roku. Do Europy konsola dotarła niecały rok później, a dokładnie 9 września 1995 roku. W Polsce jednak Sony zajęło się dystrybucją PlayStation dopiero w czerwcu lub w lipcu 1996 roku. Ci, którzy koniecznie chcieli wcześniej dostać PlayStation, zamawiali ją za pośrednictwem różnych sklepów sprowadzając tym samym konsole z Niemiec, albo innych autoryzowanych dystrybutorów. Cena startowa PlayStation w Polsce była zaporowa i wynosiła 1599 zł. Koniecznie musimy dodać, że średnie wynagrodzenie wówczas w Polsce wynosiło 873 zł.

Koniec XX wieku dla Sony Poland to był prawdziwy przełom, gdyż dostrzegli oni ukryty potencjał drzemiący właśnie w polskim rynku, dlatego też postanowiono wypłynąć z konsolą na głębokie wody. W tym czasie właśnie na antenie TVP1 pojawił się problem „Wirtualna gra PlayStation”, który realizowany był we współpracy z firmą Sony. Celem tego programu było pokazanie przeciętnemu obywatelowi, że w ogóle istnieje coś takiego jak konsola PlayStation, a także tego, że można doskonale się nią bawić i spędzać czas w rodzinnej atmosferze kropka program też miał na celu przypomnienie tego, że w gry do konsoli należy kupować w autoryzowanych sklepach, a nie na bazarach czy giełdach.

Samo logo PlayStation zostało zaprojektowane przez Manabu Sakamoto pod koniec roku 1993 lub na początku 1994. Znajdujące się w logo litery „p” i „s” nawiązują rzecz jasna do nazwy konsoli, ale sam koncert ma również ukazywać trójwymiarowe możliwości konsoli. Logo to oczywiście na przestrzeni lat ulega wielu modyfikacje. Jednak nie tylko ono ewoluowała. Sprawa dotyczyła również padów dedykowanych tej konsoli. 

Prawdziwi fani PlayStation doskonale wiedzą o tym i jak wyglądają gry dedykowane tej konsoli. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się jednak dlaczego spody płyty do playstation są czarne? Być może odpowiedź nikogo nie zaskoczy ale wiąże się to z tym, że Sony chciała, bo ich nośniki wyróżniały się na tle konkurencji. Jeżeli sądzi liście, że wiąże się to z dodatkowymi zabezpieczeniami antypiracki mi, musimy was zainstalować. Czarne spody płyt to po prostu efekt wykorzystania podczas tłoczenia czarnego atramentu. Jednak nie wszystkie oryginalne gry dla PlayStation mają czarne spody. Znajdziemy tak naprawdę wiele tytułów licencjonowany gier ze srebrnymi spodami.

Skoda zostajemy w temacie g to warto wspomnieć, że w dwie gry dedykowane na PlayStation możemy nie tylko grać, ale również je poczuć. Chodzi o FIFA 2001 pojazd Gran Turismo 2. Dzieje się tak dzięki technologii sketch and smith, za popularna była w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku. W dużej mierze polega ona na umieszczeniu o zapachu na papierowej karcie lub naklejce, który uwalnia się pod wpływem pocierania. I to właśnie dzięki tej technologii, pocierając wierzchnią stronę płyty z grą FIFA 2001 możemy poczuć zapach moja my. W przypadku Gran Turismo 2 poczujemy zapach palonego ogumienia samochodowego.

Podsumowanie

Nie ulega wątpliwości fakt, że PlayStation wyróżnia się na tle konkurencji i na chwilę obecną stanowi najbardziej pożądaną konsole do gier. Jej najnowsza generacja, czyli PlayStation 5, ciągle jest rozchwytywana mimo swojej wysokiej ceny.